icon

+48 730 880 925
Dział sprzedaży

icon

+48 608 460 580
Dział sprzedaży

icon

ul. Matejki 6 / 215
80-232 Gdańsk

Szablony wykonane najczęściej z metalu lub innego materiału z otworami, które służą do nakładania pasty lutowniczej na płytki drukowane w procesie montażu SMD.

Szablony wycinane laserowo – są wykonane ze stali wykonane laserem dużej mocy. Zapewniają najwyższą jakość montażu. Dzięki zastosowaniu lasera ścianki otworu są lekko pochylone (mają przekrój stożkowy, szerszy od strony płytki) i dzięki temu podczas odrywania szablonu od płytki, pasta nie jest odrywana tylko pozostaje na płytce i dlatego warstwa pasty jest ułożona równo na padach, w powłokach o równej grubości. Koszt wykonania szablonu laserowego jest zależny od 2 czynników: powierzchni szablonu (czyli ilości materiału) oraz czasu pracy lasera, a zatem silnie zależny od ilości otworów.

Szablony trawione – są wykonane ze stali lub odpowiednich stopów. Wykonuje się je w taki sposób, że pokrywa się (metodą fotochemiczną) blachę stalową z obu stron substancją zabezpieczającą, pozostawiając odsłonięte tylko miejsca w których mają być otwory. Następnie szablon zanurza się w kąpieli trawiącej na określony czas, aż kwasy przetrawią szablon na wylot. Niestety w przypadku szablonów trawionych przekrój otworu jest zaokrąglony i występuje zjawisko podtrawiania – w efekcie montaż z użyciem szablonu trawionego jest gorszej jakości niż z użyciem szablonu laserowego. Koszt wykonania takiego szablonu jest niezależny od ilości otworów, zatem w przypadku bardzo skomplikowanej płytki z dużą ilością otworów, koszt wykonania szablonu trawionego może być kilkakrotnie niższy od szablonu laserowego.

Szablony metalowe – zarówno laserowe jak i trawione są wykonane z blachy stalowej o grubościach 0.1mm, 0.12mm, 0.15mm, 0.18mm (grubość 0.12mm jest standardowa).

Szablony wiercone – są wykonane z laminatu epoksydowego, a otwory są wykonane metodą wiercenia (wiertarką numeryczną). Przed przystąpieniem do wykonania takiego szablonu konieczne jest przetworzenie plików specjalnym oprogramowaniem – w celu przetworzenia plików gerber na plik owiertu. Standardowo do wykonania szablonów wierconych używane są laminaty o grubości 0.2-0.25mm.

<< Powrót

Wyceń swój projekt

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.