icon

+48 730 880 925
Dział sprzedaży

icon

+48 608 460 580
Dział sprzedaży

icon

ul. Matejki 6 / 215
80-232 Gdańsk

SOLITECH jest dostawcą jakościowych obwodów drukowanych 1-, 2- oraz wielowarstwowych. Dzięki szerokim kontaktom z firmami polskimi, europejskimi oraz azjatyckimi – wykonującymi płytki drukowane na zamówienie – jesteśmy w stanie dostarczyć obwody o dowolnych parametrach technologicznych (np. z przelotkami ślepymi lub zagrzebanymi, albo z kontrolowaną impedancją) i w dowolnej ilości.

Kontrola jakości naszych płytek drukowanych oparta jest na normach akceptacji IPC-A-600G. Wszystkie płytki przechodzą kontrolę elektryczną – dla małych zleceń jest ona wykonywana testerem tzw. palcowym, natomiast dla dużych serii produkcyjnych wykonywane są adaptery igłowe i test jest wykonywany obustronnie. Gwarantujemy, że dostarczane przez nas płytki PCB są wolne od wad materiałowych (gwarancja 24 miesiące).

Parametry technologiczne obwodu drukowanego sztywnego
Maksymalna ilość warstw miedzi 26
Maksymalny rozmiar panelu 450x660mm
Materiał dielektryczny FR-4, F4B, CEM-1, CEM-3, Getek, Rogers (teflon)
Wykończenie padów Złocenie, HAL bezołowiowy
Kontrolowana impedancja TAK (w zakresie +/- 10%)
Płytki o podkładzie aluminiowym TAK (1- i 2-warstwowe)
Przelotki ślepe TAK
Przelotki zagrzebane TAK
Klasa palności 94V-0

 

Minimalne rozmiary detali na płytkach PCB (por. z rysunkiem wymiarowym)

Oznaczenie Opis Wykonanie standardowe Wykonanie specjalne
A Odstęp ścieżka-ścieżka
Odstęp ścieżka-pad/via
Odstęp pad/via-pad/via
0.15mm / 6mil 0.075mm / 3mil
B Szerokość ścieżki 0.15mm / 6mil 0.075mm / 3mil
C Średnica padu/przelotki 0.7mm / 28mil 0.35mm / 14mil
D Średnica otworu 0.3mm / 12mil (wiercone) 0.1mm / 4mil (laser)
E Grubość pierścienia miedzi na przelotce 0.2mm / 8mil 0.075mm / 3mil

wymiary płytki PCB
 

Orientacyjny cennik wykonania obwodów drukowanych
(FR4, 1.6mm, Cu 35um, HAL bezołowiowy, soldermaska obustronna TOP/BOT, opis jednostronny TOP)

Powierzchnia zlecenia [dm2] Cena za dm2
Płytka 1-warstwowa Płytka 2-warstwowa Płytka 4-warstwowa
25<= A<50 23,94 zł 27,08 zł 47,82
50<= A<100 13,29 zł 15,03 zł 30
100<= A<200 9,78 zł 11,81 zł 22,69
200<= A<500 8,26 zł 9,25 zł 19,49
500<=A<1000 7,08 zł 7,65 zł 14,88
1000<=A 5,83 zł 6,32 zł 14,01
Przygotowanie dokumentacji kliszowej
Płytka 1-warstwowa Płytka 2-warstwowa Płytka 4-warstwowa
150 zł 250 zł 400 zł

 

PCB (z ang. Printed Circuit Board) czyli obwód drukowany lub inaczej płytka drukowana. Jest to płytka z materiału dielektrycznego pokrytego ścieżkami i punktami lutowniczymi/kontaktowymi z materiału przewodzącego (miedź Cu).

Płytka drukowana składa się z następujących warstw:

 • warstwy miedzi – najczęściej jest ich parzysta ilość, wyjątkiem jest płytka jednostronna, która posiada 1 warstwę miedzi. Na warstwach miedzi znajdują się ścieżki, pady i przelotki.
 • warstwy dielektryka – warstwy wykonane z substancji o własnościach dielektrycznych, które rozdzielają warstwy miedzi. Najczęściej używane rodzaje dielektryka to: FR4 (żywica szklano epoksydowa), CEM-1 (epoksydowy materiał kompozytowy na bazie laminatu papierowego), teflon.
 • warstwy maski – warstwa pokrycia izolującego. Odsłonięte zostają tylko elementy przeznaczone do łączenia, czyli pady. Warstwa maski nadaje płytce wybrany kolor – najczęściej zielony. Warstwa maski występuje 2 razy – po każdej stronie płytki (na płytkach jednostronnych może występować tylko raz – po tej samej stronie co warstwa miedzi). Warstwa maski daje izolację elektryczną i izoluje miedź od atmosfery, zabezpieczając ją przed korozją.
 • warstwy opisu – warstwa opisu zawiera elementy graficzne umieszczone na warstwie maski, w kolorze kontrastującym z kolorem maski. Elementy te to najczęściej:
  • obrysy komponentów
  • napisy informacyjne, np nazwa płytki
  • desygnatory elementów – indywidualne nazwy elementów takie jak R1, C2, U5 itp.

Dodatkowo na płytce znajdują się następujące elementy:

 • na warstwach miedzi:
  • pady SMT (ang. SMT pads) – punkty lutownicze, do których zostają przylutowane wyprowadzenia elementów SMT (pady SMT nie mają otworów)
  • pady THT (ang. THT pads) – punkty lutownicze z otworami, przez które przekłada się wyprowadzenie elementu THT i lutuje z przeciwnej strony płytki
  • ścieżka (ang. trace) – połączenie pomiędzy punktami lutowniczymi (padami) na płytkach pcb wykonane z materiału przewodzącego
  • przelotki (ang. via) – miejsce w którym bieg ścieżki zostaje przeniesione na inną warstwę. Przelotka ma postać „zgrubienia” na ścieżce z centralnym metalizowanym otworem. Jeśli otwór przechodzi na wylot, to jest to zwykła przelotka, a jeśli nie jest widoczny z którejś strony to mamy do czynienia z przelotkami zagrzebanymi lub ślepymi (to bardzo skomplikowana technologia, a płytki w niej wykonane określa się jako HDI PCB (High-density Interconnect PCB)

Zabezpieczenie padów

Warstwa maski zasłania mozaikę ścieżek i odsłania tylko pady na płytce (czasem również przelotki, ale to nie jest zalecane). Gdyby tak pozostawić pady niezabezpieczone, miedź z której są wykonane, narażona by była na korozję w zetknięciu z wilgocią zawartą w powietrzu atmosferycznym. Dlatego na pady nakłada się pokrycie zabezpieczające, najpopularniejsze to:

 • cynowanie HAL (może być HAL ołowiowy lub bezołowiowy)
 • cyna chemiczna – najtańsze / najgorszej jakości
 • złocenie ENIG – najlepsze/najdroższe

Płytki PCB mają zasadniczo 2 funkcje:

 • zapewniają podstawę mechaniczną elementom elektronicznym,
 • zapewniają sieć połączeń pomiędzy odpowiednimi wyprowadzeniami elementów elektronicznych.

 

Oprócz produkcji obwodów drukowanych zajmujemy się również projektowaniem płytek PCB. Zapraszamy do kontaktu z naszym DZIAŁEM SPRZEDAŻY lub wypełnienia poniższego formularza w celu wyceny Państwa zlecenia. Gwarantujemy indywidualnego opiekuna zamówienia i jego pełne wsparcie techniczne.

Wyraz zadowolenia Klientów Solitech to nasza najlepsza wizytówka – na Państwa życzenie przedstawimy referencje przedstawicieli różnych branż, dla których od wielu lat dostarczamy płytki PCB.

O tym co to jest płytka PCB, ich rodzajach i jak powstają obwody drukowane na zamówienie przeczytacie Państwo – TUTAJ.

Wyceń swój projekt

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.